آموزش گیتار برای کودکان با گیتار اسباب بازی امکان دارد ؟

آموزش گیتار اسباب بازی

کلاس گیتار از کلاس های تخصصی ما در آموزشگاه موسیقی منظومه است در این کلاس ها بسیار برخورد کرده ایم با والدینی که دوست دارند فرزندشان نواختن گیتار را یاد بگیرد از جمله سوالاتی که پرسیده می شود در مورد سن نوازندگی گیتار برای کودکان و سوالاتی از این قبیل است اما سوالی که شاید در اخیرا با آن مواجه شده ایم این بوده است که آموزش گیتار برای کودکان با گیتار اسباب بازی هم امکان دارد یا کودکان حتی در سنین پایین می توانند گیتار را به نوعی به شکل بازی بیاموزند ؟ در ادامه به بررسی این سوال می پردازیم و در مورد گیتار استاندارد برای یادگیری اندکی بیشتر صحبت می کنیم.

کلاس گیتار اصولی چه ویژگی هایی دارد ؟

در مورد کلاس آموزش گیتار و ضرورت ها و حساسیت های آن در مباحث گذشته صحبت کرده بودیم.

از آنجایی که گیتار سازی با قابلیت های فراوان است به همین علت ضروت دارد که آموزش آن به صورت پایه ای باشد چرا که اگر به شکل معمول به آن نگاه کنیم شاید نوازندگی آن در حد چند آهنگ ساده بیشتر فراتر نرود.

روی گیتار می توان همه سبک های موسیقی از جمله پاپ ، کلاسیک ، جز ، بلوز ، راک ، فلامنکو و … اجرا نمود.

برای درک بهتر هر سبک و نحوه درست اجرای آن لازم است که گیتار از به شکل درست و اصولی آموزش داده شود تا اگر در ادامه کودک به سبک های تخصصی تر گرایش پیدا کرد در آنجا به مشکل بر نخورد.

همین مساله اهمیت و ضرورت کلاس اصولی گیتار را بیشتر آشکار می کند.

نکته دیگر سبک شروع آموزش در کودکان است که باید درست انتخاب شود تا در ادامه باعث سرخوردگی کودک از موسیقی نشود.

در ابتدای آموزش لازم و ضروری است که با کمک از مشاور آموزشگاه و یا با مشورت با استاد کلاس سعی شود تا حساسیت های کودک و نقاط قوت و ضعف او در موسیقی بررسی شود و برنامه ای برای ادامه آموزش موسیقی او طراحی شود که مناسب روحیات و علاقمندی های او باشد.

با در نظر گرفتن چنین شرایطی می توان در ادامه انتظار داشت که کودک هم موسیقی را درست و اصولی بیاموزد و هم با اشتیاق به ادامه راه آموزش بپردازد.

یکی دیگر از نکات مهم در آموزش اصولی گیتار به کودکان ، انتخاب اساتیدی است که متخصص آمزوش برای کودکان باشند.

طبیعی است که هر سنی حساسیت هایی دارد که بایستی در آموزش به آن ها توجه داشت.

نکته مهم دیگر قبل از شروع کلاس آموزش گیتار ، انتخاب سازی استاندارد است که در ادامه به آن می پردازیم.

ساز استاندارد برای نوازندگی

گفتیم که انتخاب و خرید گیتار مناسب برای آموزش ، یکی از نکات مه است.

ضرورت این مساله در ان جایی است که در ابتدای آموزش ، هنرجو با صداهای مسویقی آشنا می شود و به تعبیری یکی از نکات مهم آموزشی تربیت گوش نوازنده است تا نوازنده یا کودک بتواند صدای درست را تشخیص دهد و بر آن اساس در ادامه مهارت های لازم را بیاموزد.

هر چقدر که ساز در ابتدا کیفیت مناسب تری داشته باشد ، کار در آینده راحت تر خواهد بود و بر عکس هر چقدر ساز بی کیفیت تر باشد در ادامه امکان دارد مشکلاتی بوجود آورد که اصلاح آن ها بسیار سخت باشد.

به همین دلیل بسیار مهم است که سازی که برای نوازندگی در ابتدا انتخاب می کنید ساز با کیفیت و استانداردی باشد در بخش مشاوره خرید گیتار اندکی با آن بیشتر آشنا شوید.

آموزش گیتار برای کودکان با گیتار اسباب بازی امکان دارد ؟

حال که در بالا با ضرورت آموزش اصولی از سسویی و انتخاب ساز استاندارد از سوی دیگر آشنا شدید بهتر می توانید به پاسخ این پرسش برسید.

طبیعی است که نوازندگی روی گیتار اسباب بازی عملا نادست و غیر اصولی است ولی آیا برای شروع می توان نکاتی ابتدایی به کودک روی گیتار اسباب بازی آموزش داد ؟

پاسخ به این پرسش منفی است چرا که هر نوع آموزش روی ساز های غیر استاندارد می تواند به گوش موسیقایی کودک لطمه بزند و این کار برای او در ادامه دشوار می کند.

حتی ممکن است این آسیب منجر به آن شود که دیگر کودک نتواند حتی سازهای دیگر را هم به طور اصولی و صحیح بیاموزد.

پس تکلیف چیست ؟

آیا نباید برای کودک گیتار اسباب بازی بخریم ؟

طبیعی است که می توان برای کودک این گیتار را خرید تا با آن بازی کند تا اینجا هیچ ایادی ندارد حتی می توان او را به موسیقی علاقمند کند.

اما فقط برای بازی

اگر قصد آموزش ، حتی به شکل ساده و واولیه را دارید بایستی گیتاری استاندارد برای کودک تهیه کنید.

برای این منظور می توانید از گیتار های 2/4 یا 3/4 که در بازار به شکل استاندارد تولید می شود استفاده نمایید.

در آخر باز هم یادآور می شویم که گیتار های اسباب بازی برای بازی و گیتار های استاندارد برای آموزش مناسب هستند.

5/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس و مشاوره رایگان