چگونه گیتار را کوک کنیم ؟

نحوه کوک گیتار

در آموزشگاه موسیقی منظومه دوره های تخصصی و کلاس آموزش گیتار از مبتدی تا پیشرفته برگزار می گردد یکی از مواردی که باید همه نوازندگان گیتار بدانند این است که چگونه گیتار را کوک کنیم و در واقع هر نوازنده ای چه مبتدی چه پیشرفته بایستی طرز کوک صحیح گیتار را بداند و همیشه با گیتار کوک ساز بنوازند تا گوش با صدای نا کوک عادت نکند و از این رو همیشه بایستی با صدای درست ساز نواخت امروز در این پست طرز کوک گیتار را به شکل ساده و آسان به شما آمزوش می دهیم.

چگونه گیتار را کوک کنیم

برای اینکه یاد بگیرید چگونه گیتار را کنیم بایستی ابتدا چند مورد را بدانید که در زیر با هم همه این موارد را می آموزیم.

تهیه تیونر

در ابتدا بایستی یک تیونر داشته باشید تیونر وسیله ای است که می توان صدای نت های مختلف را با آن سنجید و تنظیم کرد اخیرا اپلیکیشن های مخصوصی هم برای این کار وجود دارد و نیازی به خرید و تهیه تیونر نیست و می توانید اپلیکیشن آن را دانلود و روی گوشی خود نصب نمایید.

طرز کار با تیونر

پس از تهیه یا نصبب تیونر بایستی طرز کار با آن را یاد بگیریم برای این کار با فشردن کلید روی تیونر می توانید آن را روشن کنید اگر خود تیونر را خریده باشید معمولا به همراه متونوم است که بایستی با کلید مربوطه که معمولا با حروف m/t به حالت مترونوم بروید.

در اپلیکیشن موبایل آن نیز کار راح است و فقط کافی است برنامه را باز کنید.

در اینجا با نواختن هر سیم حروفی روی مترونوم ظاهر می شود که نشان گر نت مربوطه است که باید حرف مربوط به هر نت را بدانید.

حروف انگلیسی هر نت روی مترونوم

در اینجا با حروف انگلیسی سر و کار داریم نه با نام نت ها برای اینکه حروف را بشناسید کافی است از نت لا شروع کنید که با حرف A نشان داده می شود و باقی نت ها نیز به ترتیب  b  c  d  e  f  g خواهند بود.

یعنی برای نت سی حرف b

برای نت دو حرف c

برای نت ر حرف  d

برای نت می حرف  e

برای نت فا حرف f

برای نت سل حرف g

به این ترتیب همه نت ها با حروف انگلیسی مربوطه نشان داده خواهند شد.

نت سیم های مختلف گیتار و حروف مربوطه روی مترونوم

اکنون که حروف هم یاد گرفتیم وقت آن است که سیم ها را کوک کنیم ترتیب سیم های گیتار و نت های مربوطه به شکل زیر است سیم های گیتار به ترتیب از بالا نت های می ، لا ، ر ، سل ، سی و می هستند که حروف معادل آن ها به ترتیب می شود e  a   d   g   b   e

طریقه کوک کردن گیتار چگونه گیتار را کوک کنیم

حالا که هم نت ها را می شناسید و هم نام حرفی آن ها را می دانید به ترتیب از سیم بالا شروع ه کوک نمایید به این ترتیب که سیم ها را یک به یک بنوازید و به حروف روی مترونوم دقت کنید اگر حرف مربوطه نام همان نت بود که درست است و فقط می توانید با شل یا سفت کردنم سیم ، نشانگر مترونوم را به وسط نزدیک کنید تا دقیق ترین حالت را داشته باشد.

ولی اگر حرفی که روی مترونوم نشان داده شد با حرف مربوط به هر سیم درست نبود بایستی گوشی سیم را به حدی شل یا سفت کنید که به حرف مربوطه برسد و سپس آن را دقیق نمایید.

اگر حرفی که نمایش داده شد پایین تر از حرف مورد نظر بود باید سیم را سفت تر و اگر حرف بالاتر بود باید سیم را شل تر نمایید.

مثلا اگر می خواهید سیم اول را کوک نمایید که نت می است طبیعتا حرف مربوطه حرف  e است اگر مترونوم حرف  d را نشان داد چون این حرف پایین تر از حرف e  است باید سیم را سفت تر کنید و اگر مثلا حرف f  را نشان داد چون این حرف بالاتر از e  است باید سیم شل تر شود.

باقی سیم ها را نیز به این ترتیب کوک نمایید.

دوره آموزش گیتار

آموزش گیتار

یکی از دوره های خاص در آموزشگاه موسیقی منظومه دوره آموزش گیتار است به علت محبوبیت خاصی که این ساز دارد بسیاری از علاقمندان به

بیشتر »
آموزش انواع گیتار

انواع گیتار

گیتار را شاید بتوان به جرات پر طرفدارترین ساز در سراسر جهان دانست دلیل این همه محبوبیت البته مشخص است گیتار سازی است با قابلیت های

بیشتر »
5/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *