کلاس تئوری در آموزشگاه موسیقی قسمت 18 دیز

با کلاس های تئوری موسیقی در آموزشگاه موسیقی منظومه همراهتان هستیم این هفته می پردازیم به نت هایی با علامت دیز و قصد داریم در مورد آن بیشتر بدانیم از علائمی که در موسیقی وجود دارد بسیار هستند علامت هایی که باعث تغییراتی در نت ها می شوند از مهم ترین آن ها علامت دیز است که بسیار معمول است و معمولا در بیشتر قطعات به شکل های مختلف از آن استفاده می شود یا به صورت یک یا چند نت و یا گاه به شکل کلی روی نت خاصی در قطعه اعمال می شود.

دیز

علامت دیز در موسیقی از علامت هایی است که نت را از حالت اصلی خارج می کند و در واقع هر گاه که این علامت وری نتی بیاید آن نت را نیم پرده زیر تر می کند یا به عبارتی نیم پرده نت را بالاتر می برد و این بدان معناست که دیگر نت مورد نظر به شکل نت اصلی نیست و باید نت بالاتر آن را اجرا کنیم علامت دیز را در زیر می توانید ببینید هر گاه این علامت را روی نتی ببینیم مثلا در ساز پیانو بایستی کلید بعدی آن را از کلید های سیاه به عنوان نت مان در نظر بگیریم و یا در ساز گیتار یک فرت به جلو تر حرکت می کنیم.

علامت دیز

به همین شکل البته در ساز های مختلف جای نت دیز متفاوت است و همیشه اینگونه نیست که نت بعدی اجرا شود در برخی مانند سازدهی با کلید و یا به وسیله کلید ساز می توان به این نت رسید و در برخی دیگر مانند فلوت نحوه انگشت گذاری این نت را مشخص می کند.

گاهی اوقات علامت دیز در سرکلید روی نت مشخصی قرار می گیرد و این بدان معناست که کلیه نت های آن جایگاه به صورت دیز اجرا می گردد و دیگر روی نت اصلی اجرا نمی شود در این حالت علامت دیگری وجود دارد که نت را به حالت اولیه بر می گرداند.

دیز در سر کلید

5/5

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت.

  آدرس

  تهران، خیابان اسدآبادی، کوچه چهلم، پلاک 4 ...

  تلفن

  +12 (0) 345 678 9

  ایمیل

  info@company.com

  سبد خرید