کلاس تئوری در آموزشگاه موسیقی قسمت 5 کلید فا

در ادامه مباحث تئوری در آموزشگاه موسیقی منظومه موضوع مورد بحث ما در این پست کلید فا و نت های روی این کلید است که در ادامه همراه با توضیحاتی بیشتر درباره این کلید به آن می پردازیم همچنین اگر سوال یا مشکلی داشتید می توانید ذیل همین مطلب ارسال نمایید همچنین می توانید جلسات گذشته تئوری موسیقی را در ادامه مشاهده نمایید :
قسمت 1 : نت ها
قسمت 2 : زمان ها
قسمت 3 : کلید ها
قسمت 4 : نت های کلید سل

عکس از کنسرت هنرجویان آموزشگاه موسیقی منظومه

کلید فا

همانطور که در شکل زیر مشاهده می نمایید این کلید شامل یک علامت و است و دو نقطه در جلوی آن این کلید طراحی گردیده است تا خواندن نت ها در فاصله اکتاو های بم تر بهتر بهتر و راحت تر باشد از این روی چند کلید در این خانواده خواهیم داشت که در جاهای مختلف از خطوط حامل قرار می گیرند اما یک نوع آن به نام کلید باس معمول تر است و دو نوع دیگر از این خانواده امروزه دیگر استفاده خاصی ندارند پس در بررسی ما در ادامه منظورمان همین کلید است.

جایگاه نت ها در این کلید

همانطور که مشاهده می نمایید این کلید دو نقطه در جلوی خود دارد و مبنای نام گذاری نت ها نیز خطی است که از بین دو نقطه می گذرد پس کلید فا نام نتی را که خط آن از بین دو نقطه می گذرد به نت فا نام گذاری می کند و به این ترتیب نت های دیگر نیز مشخص می شوند نت بالاتر به ترتیب : سل ، لا ، سی ، دو و .. و نت های پایینتر نت نت : می ، ر ، دو ، سی و …
این کلید در سازهایی مثل پیانو ( البته در پیانو به علت گستره صدایی و تعداد نت ها در آکورد گیری هر دو کلید سل و فا مورد استفاده قرار می گیرد) همچنین در سازهایی مثل ویولنسل ، کنترباس ، گیتار باس و … مورد استفاده قرار می گیرد.

5/5

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت.

  آدرس

  تهران، خیابان اسدآبادی، کوچه چهلم، پلاک 4 ...

  تلفن

  +12 (0) 345 678 9

  ایمیل

  info@company.com

  سبد خرید