ویولن الکتریک چیست ؟

ویولن الکتریک

برای بسیاری هنرجویان ویولن شاید این سوال مطرح شده باشد که ویولن الکتریک چیست و یا چه تفاوتی با ویولن های معمولی دارد امروز در این پست در مورد این سوال و در مورد پیدایش این ساز و همجنین در مورد نحوه تولید صدا در این ساز بیشتر خواهیم گفت در ادامه با ما باشید.

( عکس از کنسرت هنرجویان آموزشگاه موسیقی منظومه )

ویولن الکتریک چیست ؟

در ابتدا باید بگوییم که ویولن الکتریک به لحاظ ساختار و دیگر فاکتور ها از روی ویولن های معمول ساخته شده است و بنابراین خیلی قوانین ساختاری و صدایی در مورد این نوع از ویولن ها با دیگر ویولن ها بسیار مشابه است و نوع متفاوتی از ساز در موسیقی نیست ولی به هر جهت تفاوت هایی هم به لحاظ صدایی قطعا با ویولن های معمول دارد که البته این مورد هم شاید به نوعی خلاقیت و نو اوری در صدای این ساز محسوب شود.

ویولن الکتریک چیست

ویولن الکتریک نوعی از ویولن است که به وسیله خروجی صدایی که دارد صدای سیم ها را به یک امپ انتقال می دهد که می توان افکت های صدایی مختلف را با آن ایجاد کرد.

ویولن الکتریک را شاید بتوان یک کپی برداری از روی گیتار های الکتریک دانست که البته تفاوت هایی هم نیز دارد ولی به هر صورت صدای این ویولن به وسیله یک رابط همچون گیتار های الکتریک به بیرون منتقل می شود.

این ساز بدنه ای برای ایجاد طنین یا تقویت صدا ندارد و به این لحاظ می توان در ظاهر بدنه به سلیقه سازنده ابتکار به خرج داد صدای سیم های از طریق حسگر هایی که در زیر سیم ها تعبیه شده به خروجی منتقل می گردد.

اولین ویولن های الکتریک

حال که در مورد اینکه ویولن الکتریک چیست اندکی بیشتر دانستیم می رسیم به اختراع این ساز که توسط استاف اسمیت و در حوالی سال های 1920 بود که انجام شد و در برخی اجرا های کلاسیک به کار گرفته شد.

ویولن الکتریک

تقویت صدای این ساز توسط امپ ها و همچنین طنین خاص صدای الکتریک این ساز بسیار خاص بود و مورد استقبال واقع شد که همین امر موجب شهرت و استفاده بیشتر از این ساز در کار های مختلف شد و سازندگان در سراسر دنیا را به خلاقیت وا داشت تا ساز های متنوع تر به لحاظ ظاهری و کامل تر به لحاظ ساختاری و کیفیتی تولید نمایند.

به دلیل ساختار تولید صدایی در این ساز که صدا را محدود به بدنه ای خاص نمی کند بسیار اشکال متنوع و زیبایی در این ساز می توان تولید کرد و همین امر موجب پر طرفدار شدن این ساز نیز گردیده است.

آیا ویولن های الکتریک برای هنرجویان مناسب است ؟

قطعا ویولن های الکتریک نو آوری خوبی بوده است ولی به لحاط تفاوت هایی که با ویولن های معمول دارد خیلی در آموزش ویولن و برای هنرجویان مبتدی توصیه نمی شود چرا که کنترل صدا در این ساز نیاز به مهارت بیشتری دارد که در ابتدا برای هنرجویان خیلی ساده نیست.

توصیه می شود هنرجویان با همان ویولن های معمول یادگیری را شروع کنند و ادامه دهند.

( عکس از کنسرت هنرجویان آموزشگاه موسیقی منظومه )

 

تفاوت ویولن های الکتریک با ویولن های آکوستیک

همانطور که گفتیم ویولن های الکتریک الگو برداری از روی ویولن های آکوستیک هستند و طبیعی است که تفاوت چندانی به لحاط ساختاری و حتی ظاهری با ویولن های معمول ندارند اما به دلیل عدم محدودیت هایی که در شکل و ساختار کلاسیک آن وجود دارند می تواند تفاوت های ساده ای نیز داشته باشند.

عمده ترین تفاوت این ساز با ویولن های آکوستیک در جنس صدای آن است که به دلیل مکانیسم تولید صدا در آن است که البته در سبک هایی خاصی بسیار هم سازگار است ولی خوب برای نوازندگان ویولن در ابتدا ممکن است اندکی سردرگمی به وجود آورد.

گاهی ممکن است تفاوت هایی هم به لحاظ تعداد سیم ها در این ساز ببینیم که به ضرورت می تواند گاهی متغیر باشد.

نوازندگی در این ساز همچون ویولن های آکوستیک با آرشه صورت می گیرد ولی خروجی صدای قطعا متفاوت خواهد بود.

شاید تفاوتی که بسیار جلب توجه می کند شکل ظاهری این ساز باشد که قطعا از چهارچوب کلاسیک آن تبعیت نمی کند و به این دلیل می تواند بسیار متنوع تر و زیبا تر باشد که شاید در ابتدا همین امر عامل توفیق بیشتر آن برای نوازندگان باشد.

امیدواریم مطلب ویولن الکتریک چیست برایتان جذاب بوده باشد خوشحال می شویم که نظرات یا اطلاعات بیشتر شما در مورد این موضوع را درا دامه این مطلب داشته باشیم.

5/5

۲ پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *