گز زدن گیتار-زنگ آموزشگاه موسیقی

زنگ آموزشگاه موسیقی

گز زدگی اصطلاحی است که در مواقعی به کار می رود که سیم های گیتار در هنگام نواختن ساز صدایی شفاف تولید نکند ، شفاف نبودن صدا ساز به این معنی است که علاوه بر صدای نت ها صداهای نویز مانند نیز ایجاد می شوند. دلایل ایجاد این نویز ها متفاوت می باشد و گاه اشاره به ایرادی جدی  و گاه جزئی دارد که بسته به دلیل میتوانند صداهایی خفیف و مبهم و یا شدید ایجاد کنند.

عوامل
دلیل این امر هرچه باشد مطمئنا برای نوازنده گز زدگی ساز ناخوشایند است که ساز صدایی «وزوز» مانند تولید کند به جای آنکه قطعه ای شفاف ، تمیز یا رسا ایجاد شود. از آن رو که گز زدگی حتی در خفیف ترین حالت خود نشان دهنده ایرادی در ساختار ساز هست اهمیت دارد که چه در هنگام خرید ساز جدید و چه در هنگام تمرین و اجرا با ساز خود نوازندگان به آن توجه نموده و برای رفع اشکال تلاش کنند.
در ادامه به بررسی برخی عوامل ایجاد صدای نویز در ساز گیتار و همچنین روش های جلوگیری یا رفع مشکل می پردازیم:

 

گز زدگی از رايج ترين مشکلات که حتي ممکن است در گيتارهاي گران قيمت نيز ديده شود برخورد و علت عمومی آن برخورد سیم ها با فرت

در اينجا به بحث پيرامون رايج ترين دليل بروز اين مشکل و روش هاي رفع آن مي پردازيم:__ گز زدگی ناشی از پايين بودن اکشن:
از دلايل مهم ايجاد صداي گز، اکشن پايين تر از حد استاندارد است. بعضي از نوازندگان براي راحتي بيشتر اکشن را بسيار پايين آورده که در اين صورت بديهي است سيم هاي در حال ارتعاش به فرت برخورد مي کند. براي رفع اين مشکل بايد از تيغه ي خرک با ارتفاع بيشتر استفاده کرد.
نکته* اکشن گیتار همان فاصله سیم ها تا دسته گیتار می باشد.__ گز زدگی ناشی از برجستگی بیش از استاندارد فرت ها:
هرچه فرت ها بزرگ تر و برجسته تر باشند احتمال برخورد سيم به آنها بيشتر است. در اين حالت مي توان فرت ها را در نواحي که باعث ايجاد صداي گز مي شود به وسيله ي سوهان يا سمباده کمي کوتاه تر کرد.

نکته* انجام کار فوق نياز به دقت و ظرافت دارد و قطعا بايد توسط يک گيتار ساز يا تعميرکار ماهر صورت گيرد.__ گز زدگی ناشی از کهنه شدن سيم ها یا نامرغوبی سیم ها:
کهنه شدن سيم ها، زنگ زدگی يا استفاده از سيم هاي نامرغوب مي تواند موجب بروز چنين مشکلي شود. پس بهتر است از سيم هاي معتبر و مرغوب استفاده کرده و پس از کهنه شدن سيم هاي خود را تعويض کنيد.
بايد از سيم هايي با Tension مناسب استفاده کنيد. سيم هاي Low Tension و Normal Tension براي گيتارهايي که مستعد گز زدن هستند يا اکشن پاييني دارند مناسب نيستند و بهتر است براي چنين گيتارهايي از سيم هاي High Tension استفاده کرد.
برند سيم و مواد سازنده ي آن نيز مي تواند در اين مورد تاثير گذار باشد که مي توانيد با تجربه ي شخصي نسبت به اين مورد اطلاعات بيشتر پيدا کنيد.__ گز زدگی ناشی از ارتفاع پایین شيطونک:
ارتفاع پايين تر از حد استاندارد آن باعث گز زذن سيم ها در حالت آزاد مي شود که با جايگزين کردن يک شيطونک مناسب و استاندارد مي توان آن را رفع کرد.

__ گز زدگی ناشی از ایراد ساختاری در بدنه گيتار:
ساختار غيراستاندارد و نامناسب يک گيتار باعث بروز مشکلات فراواني از جمله صداي گز مي شود. رايج ترين عامل بروز اين مسئله وجود پیچ و تاب و احراف در دسته و صفحه ي انگشت گذاري است.
پيچ و تاب خوردن دسته و صفحه ي انگشت گذاري ممکن است در هنگام ساخت گيتار رخ دهد يا پس از آن به دليل استفاده از مواد نامرغوب، شرايط بد محيطي يا استفاده ي نادرست. متاسفانه مشکلات ساختاري مشکلاتي جدي هستند که رفع آن ها بسيار مشکل و درحد غيرممکن است، اگر گيتاري به دليل ساختار نامناسب صداي گز داشته باشد، متاسفانه با هيچ يک از روش هاي بالا نمي توان آن را رفع کرد. مشکلات ساختاري اغلب در گيتارهاي نامرغوب و ارزان قيمت رخ مي دهد اما گاه در ميان گيتارهاي گران قيمت نيز به چشم مي خورد.

در انتها می توان گفت اگر از طرفداران اکشن پايين در گيتار هستيد و مي خواهيد گيتار بسيار نرمي داشته باشيد، ممکن است ناچار باشيد چند گز جزئي را در جاهاي خاصي تحمل کنيد. البته اين گزها بسيار معدود هستند که در جاهايي خاص با ضربات بسيار قوي در بعضي از قطعات به صورت زودگذر شنيده ميشود. اما اگر شما به صداي گز حساس هستيد بهتر است اکشن گيتار خود را کمي بالا ببريد با این حال در گيتارهاي مرغوب و استاندارد مي توان همزمان به اکشن پايين و نرمي بدون ايجاد صداي گز دست يافت.

5/5
0 دیدگاه
 1. متاسفانه گیتارهای پیکاپدار نسبت به گیتارهای ساده وبدون پیکاپ درصورتی که هردو جزو گران قیمتها باشن بی شک گیتار بدون پیکاپ خوش صداتر هست وای کاش قبل از خرید این مطلب را مدنظر داشته باشیم.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت.

  آدرس

  تهران، خیابان اسدآبادی، کوچه چهلم، پلاک 4 ...

  تلفن

  +12 (0) 345 678 9

  ایمیل

  info@company.com

  سبد خرید