سازشناسی ساز «هنگ-Hang »

ساز هنگ

هنگ درام

هنگ درام از خانواده سازهای غربی و از دسته سازهای ضربی غربی است.

ساز هنگ Hang یا « هنگ درام Hang Drum‌ » سازی ضربه ای و خودصدا ( ایدیوفون – Idiophone هست كه در واقع ویژگی سازهای خود صدا این هست كه صدای این گروه از ساز‌ها از طریق بدنهٔ ساز و با ضربه ‌زدن،مالش دادن،کشیدن و یا لرزاندن قطعات ساز تولید می‌شه نه از طریق ارتعاش سیم و یا دمیدن هوا.

سازهای ضربی غربی

سازهای خود صدا به چند دسته تقسیم میشن،ساز خود صدای ضربه‌ای، سایشی،ضربی، انقباضی، خراشی،تکانی(لرزشی و تکانی) و کوبشی اشاره كرد.

تاریخچه ساز هنگ

این ساز برای اولین بار در سال 2000 میلادی توسط سابینا اسشارر و فلیکس روهنر در شهر برن سوئیس ساخته شد و در سال 2001 میلادی در شهر فرانكفورت آلمان رونمایی شد.این ساز از دو نیم پوسته ی فولادی تشكیل شده و شكلی شبیه به بشقاب پرنده رو در ذهن تداعی میكنه و بدون هیچ وسیله ی ویژه ای و تنها با دست نواخته میشود.

در شكل دهی این ساز،از برخی از اصول فیزیكی بكار رفته شده اما ویژگی‌های منحصر به فردی به این ساز افزوده شده و در این طرح تازه،ترکیب صداهای منحصر به فردی قابل شنیدن هست و البته انگشتان دست جای چکش، چوب یا پتک رو گرفتن.این ساز که ۵۲ سانتی متر قطر و ۲۴ سانتی متر ارتفاع داره،در حال تكامل است.

کوک ساز هنگ

این ساز همیشه كوك میماند و نیازی به كوك كردن منظم ندارد.

البته سازهای نسل دومی كه ساخته شدن كوك رو بهتر از نسل اولیه ی ساز هنگ نگه میدارند اما اگر این ساز به زمین بیفتد ممكن است از كوك خارج بشود.

سازهای ضربی غربی

( هپی درام )

نوازنده های این ساز با تكنیك های گوناگونی در حال گسترش است.البته به نظر میرسد كه صدای این ساز،در كنار زیبایی ویژه و آرامشبخش بودن،در صورت تكنوازی،‌بعد از مدت زیادی خسته كننده شود و شنونده میلی برای ادامه ی شنیدن ِ‌صدای این ساز پیدا نكند و در مجموع نوای این ساز به ان اصالت ویژه ی خود نرسیده است.

نوازندگی هنگ

اما در بسیاری از موارد كه در كنسرت ها و آهنگ ها،به ساز های دیگر اضافه میشود، نوایی غیر قابل باور و لذت بخش رو ایجاد می كند.ساز«هنگ» در حال حاضر در ایران محدود است و شاید هم بصورت بسیار محدود در چند ناحیه از ایران،توسط پژوهشگران موسیقی خریداری شده باشد.یكی از نوازنده های معروف این ساز در جهان،‌دنیل ویپلسِ انگلیسی است كه موسیقی رو با گیتار و گیتار الكتریك و ساز های ضربی كوچك آغاز كرد و در سال 2006 میلادی برای اولین بار با ساز هنگ آشنا شد و به فراگیری ان پرداخت.البته جا دارد كه نامی هم از et moi هندی برده شود كه از استادان ساز هنگ است.

5/5

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت.

  آدرس

  تهران، خیابان اسدآبادی، کوچه چهلم، پلاک 4 ...

  تلفن

  +12 (0) 345 678 9

  ایمیل

  info@company.com

  سبد خرید