• مشاوره رایگان: 02188715542
 • مشاوره رایگان: 02188715542

حالت صحیح نشستن در نوازندگی سازدهنی

حالت نوازندگی سازدهنی

از کلاس های ویژه در آموزشگاه موسیقی منظومه کلاس آموزش سازدهنی می باشد برای سازدهنی نکات بسیار مهمی در کلاس ها مطرح می گردد که همگی در نوازندگی سازدهنی موثر و مهم هستند یکی از این نکات مهم حالت صحیح نشستن در نوازندگی سازدهنی می باشد که امروز در مورد این مساله قصد داریم اندکی بیشتر صحبت کنیم و در مورد موارد مهم دیگر می توانید به بخش سازدهنی مراجعه نموده و موارد اساسی برای یادگیری این ساز زیبا را بهتر بشناسید.

سازدهنی

همانطور که می دانید سازدهنی سازی کاملا شخصی و از سازهای بسیار محبوب است این ساز از دسته سازهای زبانه آزاد محسوب می شود که مدل های مختلفی را نیز دارد از مهم ترین آن ها سازدهای کروماتیک و سازهای دیاتونیک است که در مورد آن قبلا صحبت کرده بودیم برای آشنایی بیشتر با مدل های دیگر یم توانید به بخش انواع سازدهنی مراجعه نمایید و به نسبت علاقه خود ساز مورد نظرتان را انتخاب نمایید.

سازدهنی سازی با قابلیت های فراوان است یکی از مهم ترین ویژگی های این ساز این است که می توان آن را همیشه همراه داشت و در هر شرایطی به نوازندگی پرداخت اما باید بدانید که نوازندگی این ساز بدون در نظر گرفتن اصول آن ممکن است زیاد جالب نباشد پرا که اشتباهاتی رایج در نوازندگی این ساز وجود دارد که اگر درست رعایت نشوند می تواند به آینده نوازندگی شما لطمه بزند در ادامه قصد داریم در مورد حالت صحیح نشستن در نوازندگی سازدهنی بیشتر بدانیم که یکی از مواردی است که بایستی به درستی رعایت کردد.

( عکس از کنسرت هنرجویان آموزشگاه موسیقی منظومه )

حالت صحیح نشستن در نوازندگی سازدهنی

همانطور که می دانید سازدهنی ساز دم دست و کم دردسری است و برای نوازندگی آن لازم نیست که خیلی مقدمات خاصی را فراهم کنید بر عکس سازهای دیگر که شاید حالت خاص و استایل خاصی را موقع نوازندگی لازم داشته باشند این ساز را می توان در هر حالتی نواخت و خیلیی حساسیت سازهای دیگر را ندارد هر چند که این مورد از ویژگی های این ساز محسوب می گردد اما باید بدانید که نوازندگی آن در حالت غیر صحیح اگر به مدت طولانی صورت بگیرد هم می تواند به بدن آسیب بزند و هم می تواند عادتی غلط شوود که بعد ها مشکل ساز گردد.

از طرفی تمرین طولانی روی حالت نادرست می تواند خستگی را بیشتر کند و شما را از ادامه تمرین بازدارد و اگر طولانی باشد ممکن است زیان بار گردد. از طرف دیگر نوازندگی که در آن بدن در حالت صحیح نباشد می تواند تنفس صحیح را برای نوازندگی مختل کرده و روی صدای ساز تاثیر منفی بگزارد.

در زیر می توانید تصویر صحیح نشستن درست را مشاهده نمایید همانطور که می بینید بدن بایستی در حاتلی باشد که رو به جلو یا عقب خم نشده باشید و بدن در حالت اس مانند خود باشد رد این حالت است که تنفس دیافراگمی نیز درست انجام می شود و برای نفس گیری روی نت ها مشکلی نخواهید داشت ضمن اینکه در این حالت فشاری روی گردن و ستون فقزات نیست و به راحتی تمرین های طولانی را نیز می توانید انجام دهید.

مورد دیگر در تمرین ها این است که حتما از پایه نت استفاده کنید تا مجبور نباشید سر را به پایین خم کنید که در آن حالت نیز به گردن فشار نمی آید و نوازندگی به درستی انجام می گیرد اگر پایه نت ندراید بهتر از از یک وسیله دیگر استفاده کنید.

حالت نوازندگی سازدهنی

5/5
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت.

  آدرس

  تهران، خیابان اسدآبادی، کوچه چهلم، پلاک 4 ...

  تلفن

  +12 (0) 345 678 9

  ایمیل

  info@company.com

  سبد خرید