کلاس آواز چگونه است ؟

کلاس آواز در آموزشگاه موسیقی منظومه یکی از کلاس های ویژه ای است که همواره ما به آن نگاهی ویژه داشته ایم دلیل آن هم البته برمی گردد به حساسیت های خاصی که برای آموزش صدا وجود دارد از این روی که صداسازی مقوله ای است که درست کردن اشتباهات آن در هنرجویان کار بسیار دشوار و گاهی ناشدنی است به همین علت وجود آموزشی صحیح و اصولی از ابتدا ضروری می نماید در این راستا ما با کمک از اساتید مجرب و دانش آموخته موسیقی در حوزه آواز و صداسازی سعی بر آن داشته ایم تا روشی خاص و کاملا آکادمیک را برای آموزش آواز و خوانندگی داشته باشیم سوالی که پیش می آید این است که کلاس آواز چگونه است و در اموزشگاه موسیقی منظومه چه تفاوتی با دیگر کلاس ها دارد که در ادامه بیشتر خواهیم دید.

آواز و صداسازی

قبل از هر چیز مختصری لازم است در مورد آواز و کلاس سلفژ یا صداسازی بدانیم.

آواز به معنای ساده ادای کلمات به صورت آهنگین است.

و به معنای دقیق تر ادای نت های موسیقی در غالب کلمات می باشد.

حال این نت ها که توسط خواننده در غالب کلمات ادا می شوند بایستی ابتدا درک شوند و سپس توسط حنجره تولید شوند.

دلیل اینکه از همان ابتدا کلمه صدا سازی را در کنار آواز قرار دادیم این است که نمی توان بدون صداسازی انتظار داشت که بشود درست و اصولی خواند.

و این یک اصل مهم در کلاس آواز است در واقع اگر بخواهیم بدانیم کلاس آواز چگونه است باید بگوییم که کلاسی اصولی و صحیح است که از همان ابتدا روی صداسازی و سلفژ تاکید داشته باشد.

روش هایی در آموزش آواز معمول شده است به این صورت که یک سری آهنگ های ساده و طریقه اجرای آن ها آموزش داده می شود ولی این اصلا اصولی نیست چرا که محدود به همان چند آهنگ خاص می شود تازه اگر درست خوانده شوند چرا که یادگیری و خواندن حتی یک آهنگ ساده هم نیازمند مهارت صدا سازی است.

در واقع بهتر است اینطور بگوییم که اگر صداسازی درست کار شود شما قادر خواهید بود هر چیزی و یا هر سبکی را به راحتی اجرا نمایید.

اما خود صداسازی هم شامل بخش های مختلفی است که بایستی درست و اصولی و یک به یک با هنرجویان کار شود که ما در سعی کرده ایم در آموزشگاه منظومه این مقوله با به دقیق ترین شکل ممکن و با متد آکادمیک آموزش آواز ارائه نماییم.

کلاس آواز چگونه است ؟

حال که اندکی با مقوله آواز و صدا سازی آشنا شدید شاید اهمیت کلاس آواز و صدا سازی درست را بیشتر درک کرده باشید.

حال می خواهیم بدانیم کلاس آواز چگونه است و شامل چه بخش های دیگری می گردد.

اولین و مهم ترن مقوله که گفتیم صدا سازی است.

صداسازیی خود شامل بخش های مهمی است که با آموزش های نفس گیری درست و طریقه ادای صحیح کلمات آغاز می گردد و در ادامه با روش هایی به تربیت تارهای صوتی می پردازد.

در بخش بعدی یادگیری نت ها و طریقه ادای درست نت های موسیقی را در برنامه درایم.

این همان بخش مهمی است که اگر درست کار شود هم شنوندگی هنرجویان صحیح پیش می رود و هم هنرجویان پس از آن قادر خواهند بود به شکل درست و صحیح و بدون مشکل بخوانند.

انتخاب سبک خوانندگی

اکنون که هنرجو به این مرحله رسید درست مانند خمیری است که تازه آماده پرورش شده است و کار تخصصی بعدی از همین جا آغاز می شود.

اینکه در این بخش کلاس آواز چگونه است بر می گردد به اینکه در چه سبک و سیاقی بخواهیم خوانندگی را پیش ببریم.

اینجاست که مراحل اولیه صدا سازی و اصول آن کار شده است و هنرجو قادر است که صدای درستی تولید نماید اما تا آموزش کامل هنوز چند قدمی مانده است.

در این مرحله سبک خوانندگی مشخص می شود.

سبک های مختلف دارای ریزه کاری های و روش های آموزش مختص خود می باشد.

مثلا در یک سبک تحریر بسیار مهم تر است و در دیگری خواندن به شیوه ای خاص.

در اینجا هم اصول اساسی هر سبک به طور مجزا و تخصصی کار می شود و هم تکنیک های خاص خوانندگی در هر کدام از آن ها.

همه این موراد تشکیل دهنده کلاس آوازی اصولی و صحیح است اما به خاطر داشته باشید که هیچ یک برای اینکه شما به خواننده ای موفق تبدیل شوید کافی نیست.

در واقع ما ابزار را برای شما فراهم آورده ایم و تلاش کرده ایم تا هم در ارائه روش آموزش و هم در انتقال مطلب به شیوه ای درست ، اصولی و جذاب عمل کنیم تا هیچ گونه نقصی در آموزش شما وجود نداشته باشد اما همچنان نکته مهم و قابل توجه میزان و نحوه تمرین شما است.

این که چگونه نکات آموزشی را تکرار و تمرین کنید تا درونی شود و در خواند همه آن ها را بکار ببرید فقط به خود شما بر می گردد.

برای اینکه بتوانید خواننده موفقی شوید باید پشتکار داشته باشید نکات آموزش را با تمرین کافی انجام دهید.

5/5
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت.

  آدرس

  تهران، خیابان اسدآبادی، کوچه چهلم، پلاک 4 ...

  تلفن

  +12 (0) 345 678 9

  ایمیل

  info@company.com

  سبد خرید