• مشاوره رایگان: 02188715542
 • مشاوره رایگان: 02188715542

آموزش سازدهنی / بهترین روش آموزش سازدهنی کروماتیک و دیاتونیک

آموزش سازدهنی

هامونیکا که به نام سازدهنی معمولا شناخته می شود یکی از زیباترین سازهایی است که شنیدن و البته نواختن آن حسی فوق العاده را در نوازنده و شنونده بر می انگیزد. آموزش سازدهنی نیز تجربه ای لذت بخش است.

احتی حمل این ساز باعث شده تا علاوه بر دلنشین بودن مزیتی فوق العاده نیز داشته باشد به گونه ای که می توان ساز را همه جا همراه داشت و همین مزیت باعث شده تا برای افرادی که مشغله های مختلف کاری هم دارند فرصتی بوجود آورد که بتوانند هر جایی به تمرین بپردازند و محدودیت مکانی ( مانند سازی مثل پیانو ) ندارد از این روست که تمرین و یادگیری این ساز هم اندکی آسان تر گشته است.

معرفی سازدهنی

این ساز همانطور که مشخص است از خانواده سازهایی است که به سازهای بادی مشهور هستند. در این سازها تولید صدا به وسیله عبور هوا صورت می گیرد. و همچنین این ساز زیر مجموعه سازهای زبانه آزاد است که عبور هوا با لرزشی که به زبانه ها می دهد صدای اصلی را بوجود می آورد.

با استفاده از جنس بدنه اصلی ، جنس تیغه و همچنین جنس زبانه می توان صداهای مختلفی و متنوعی ایجاد کرد که هر یک به نوبه خود می تواند بسیار متفاوت باشد مثلا اگر جنس تیغه چوبی باشد می توان صدایی لطیف ایجاد نمود. جنس زبانه ها نیز بسیار مهم است ، در سازهای مرغوب جنس زبانه نیز از آلیاژهای با کیفیت می باشد که این خود بسیار در جنس صدا موثر است.

انواع سازدهنی

سازدهنی یکی از متنوع ترین سازها در تمام دنیاست به گونه ای که انواع مختلف آنرا در گروه ها و تقسیم بندی های مختلفی قرار می دهند در یک تقسیم بندی کلی سازدهنی را به دو خانواده سازدهنی تک زبانه و دو زبانه تقسیم می کنند.

سازهای دو زبانه

در سازهای دو زبانه عبور هوار دو زبانه را همزمان به صدا در می آورد که با تغییراتی که در فرکانس یا نت هر یک می دهند صدایی که به گوش می رسد همراه با لرزش خاصی است که همین تغییر باعث تفاوت آن می شود.از این نوع ساز می توان به ساز ترمولو (تصویر شماره 1 ) همچنین ساز اکتاو (تصویر شماره 2 ) اشاره کرد.

آموزش سازدهنی

(تصویر شماره 1)

سازهای تک زبانه

در سازهای تک زبانه هم عبور هوا باعث تولید صدا در یک زبانه می شود که در انواع مختلف این ساز به این شکل تولید می شود از این دست ساز نیز سازهای کروماتیک (تصویر شماره 3 )و سازهای دیاتونیک (تصویر شماره 4 )را داریم.

در سازهای دیاتونیک نت هایی که وجود دارد بر اساس یک گام مشخص وجود دارد و این بدان معناست که فقط می شود نت ها و آهنگ های یک گام خاص را با آن نواخت و خود این مورد به عقیده برخی ها یک ضعف برای این ساز محسوب می شود هرچند که می توان گام های مختلفی از یک ساز را همراه داشت و یا اینکه می شود با تکنیک های خاصی فواصل بین پرده ای یا دیگر نت های نزدیک را هم نواخت ولی این کار هم برای هنرجویان مبتدی ساده نیست و تبحر در آن به تمرین و مهارت بالایی نیاز دارد.

آموزش سازدهنی

(تصویر شماره 2)

در ساز های کروماتیک ولی این مشکل بر طرف شده است به گونه ای که با تعبیه یک کلید در کنار ساز می توان تمامی فواصل میان پرده ای را نواخت و این بدان معنی است که تمامی گام ها فقط با یک ساز قابل اجرا می باشد و از این رو می توان گفت یادگیری و نواختن آن برای هنرجویان مبتدی بسیار آسان تر شده است.

آموزش سازدهنی

برای آموزش سازدهنی روش های مختلفی وجود دارد که هر یک به نوبه خود می تواند مزایا یا معایبی داشته باشد.

در زیر ما به چند روش معمول آموزشی که انجام می شود اشاره می کنیم و مزایا و معایب هر یک را با هم بررسی میکنیم. با کلیک روی دوره مبتدی تا پیشرفته سازدهنی می توانید بیشتر با روش های آموزشی آشنا شوید.

روش پایه

در این روش استاد سازدهنی به آموزش اصول موسیقی می پردازد که خود شامل تمامی مبانی و اصول موسیقی می گردد. در این روش ملاک آموزش سازدهنی صرف نیست و استاد به آموزش موسیقی در وهله نخست همت می گمارد.

در این روش از لحاظ آموزشی فرقی نمی کند که ساز مورد تعلیم شما چیست بلکه هدف یادگیری موسیقی می باشد. در ادامه و پس از اینکه به اصول موسیقی تسلط یافتید اساتید به آموزش این اصول روی سازدهنی می پردازند و هنرجو می آموزد مواردی را که یاد گرفته است روی سازدهنی پیاده نماید.

آموزشگاه موسیقی سازدهنی

(تصویر شماره 3)

این روش روشی اصولی است که موسیقی را بسیار اصولی و پایه ای آموزش می دهد اما عیب آن اینست که اندکی طولانی تر از روش های دیگر است و همین موضوع نیز باعث می شود که انگیزه هنرجویان اندکی ضعیف تر گردد همچنین به علت اینکه بسیار تخصصی کار می شود مقداری کلاس ها خشک شاید باشد به همین دلیل این روش را برای کسانی که انگیزه بالایی برای فراگیری اصولی موسیقی دارند توصیه می کنیم.

روش پاپ

در این روش استاد به آموزش نواختن می پردازد به این معنی که بدون توجه به اصول موسیقی فقط نوازندگی روی ساز را آموزش می دهد.

معمولا اساتید این روش را گوشی می نامند به این دلیل که خیلی با نت ها سر و کاری ندارند و مستقیما به آموزش آهنگ ها می پردازند بدون اینکه بیس کار مهم باشد.

همانطور که مشخص است شاید این روش در ابتدا خوب به نظر برسد اما به دلیل اینکه از اصول موسیقی به دور است زیاد نمی توان روی آن حساب کرد و هنرجویان فقط می آموزند تا تعدادی آهنگ را سرسری بنوازند که شاید خیلی هم دقیق و درست نباشد.

روش تلفیقی

در این روش که معمولا توسط اساتید در آموزشگاه موسیقی منظومه آموزش داده می شود اساتید به آموزش اصولی موسیقی در کنار آهنگ های مختلف می پردازند به این معنی که نوازندگی روی ساز را آموزش می دهند با رعایت تمامی موارد و اصول موسیقی.

آموزش سازدهنی

(تصویر شماره 4)

در این روش هم تئوری موسیقی و هم نت خوانی و هم دیگر ملزومات سواد موسیقی آموزش داده می شود با این تفاوت که اساتید در کنار همه اینها ، قطعات و آهنگ های متناسب با دروس را با هنرجویان کار می کنند و این خود باعث می شود هنرجو هم موسیقی را درست بیاموزد و هم انگیزه کافی برای نواختن داشته باشد چون تمامی اصول را همزمان روی آهنگ های مورد علاقه اش پیاده می کند و این باعث می شود که آموزش سازدهنی هم استوار تر و اصولی تر باشد ، در دوره مبتدی تا پیشرفته سازدهنی این روش کار می شود.

کلاس سازدهنی

کلاس سازدهنی در آموزشگاه موسیقی منظومه جزء تخصصی ترین سازها است سازدهنی در آموزشگاه از مبتدی تا پیشرفته در سطوح مختلف و برای سنین مختلف برنامه ریزی گردیده است از جمله موارد مهم در این کلاس می توان به موارد زیر اشاره کرد :

1- آموزش تخصصی در دوره های ویژه

2-آموزش در کلیه سبک های تخصصی سازدهنی

3- آموزش در دوره های معمولی و دوره های خاص و فشرده

4-آموزش خصوصی همراه با شرکت در کنسرت ها و ارکستر آموزشگاه

5-آموزش انواع سازدهنی به شکل حرفه ای از صفر تا صد

آموزش سازدهنی

انواع سازدهنی

انواع سازدهنی شاید هیچ سازی به تنوع سازدهنی در نوع و شکل پیدا نکنید چرا که انواع سازدهنی در مدل های فراوان با شکل های

بیشتر »
5/5
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

دیدگاه خود را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت.

  آدرس

  تهران، خیابان اسدآبادی، کوچه چهلم، پلاک 4 ...

  تلفن

  +12 (0) 345 678 9

  ایمیل

  info@company.com

  سبد خرید